Kolejny Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa przechodzi do historii. Od trzynastu lat Warszawa przez ponad dwa tygodnie sierpnia (12 – 30 sierpnia 2017) gości największych artystów stając się muzyczną stolicą Europy. W tym roku festiwal organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z dyrektorem dr Arturem Szklenerem oraz dyrektorem festiwalu Stanisławem Leszczyńskim odbywał się pod oryginalnie ujętym tytułem BA...CHOPIN, który odzwierciedlał zawartość repertuarową wydarzenia obejmującego dzieła od Bacha do Chopina.

W kwietniu 2015 roku Seong-Jin Cho był jednym ze 160 uczestników Eliminacji do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dziś znany jest na całym świecie dzięki błyskotliwemu zwycięstwu w Chopinowskim turnieju. 28 kwietnia 2017 roku powrócił do Polski aby w Narodowym Forum Muzyki we Wroclawiu wykonać I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena.

30 sierpnia zakończył się w Warszawie 12 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa”. Niezwykle interesujący program niedzielnego wieczoru 28 sierpnia zawierał dzieła Fryderyka Chopina w transkrypcji Jeana Françaixa oraz Piotra Czajkowskiego. W dorobku obu kompozytorów odnajdujemy ślady afirmacji sztuki Mistrza Fryderyka. Świadectwem studiów nad twórczością Chopina jest niewątpliwie orkiestrowa transkrypcja Preludiów op. 28 dokonana przez Jean Françaixa. Barwna instrumentacja nie oddaje jednak w pełni walorów Chopinowskich miniatur co po raz kolejny potwierdza geniusz muzyki Chopina, która Chopinowską melodię powierza Françaix wiolonczelom, fletom, obojom, a niekiedy także skrzypcom. 

© 2017 DolceSfogatoMagazine.com. All Rights Reserved. Designed By MARTATELIER.PL